KDT je osnovna terapija limfedema a uključuje:
1. fiziterapijsku procjenu
2. ručnu limfnu drenažu
3. kompresivno bandažiranje
4. individualni program vježbi
5. edukaciju
Primjenom KDT-a se povećava transportni kapacitet limfnog sustava, sprječava se ponovno punjenje zahvaćenog ekstremiteta, održava postignuta dekongestija, razrađuju naslage ožiljkastog i vezivnog tkiva te olakšava izvođenje terapijskih vježbi.
Za bandažiranje se upotrebljavaju višeslojni kratkoelastični bandažni zavoji koji u prvoj fazi ostaju na ekstremitetu do sljedeće terapije, dok se u sljedećim fazama kombiniraju sa kompresivnom odjećom. Bandaža mora biti stručno postavljena te ne smije uzrokovati bol, trnce, bockanje ili promjene u boji kože.
Apsolutne kontraindikacije za bandažu:
- bolesti arterija,
- srčani i bubrežni edemi,
- akutne infekcije (cellulitis, erysipelas),
- maligni limfedem,
- spasticitet mišića
Relativne kontraindikacije:
- regulirana hipertenzija,
- koronarna bolest,
- srčane aritmije,
- pareze i paralize,
- šećerna bolest,
- bronhialna astma,
- godine starosti
INDIVIDUALNI PROGRAM VJEŽBI
Individualni program vježbi je dio KDT, a vježbe se uvijek izvode sa bandažiranim ekstremitetom ili obučenom kompresivnom odjećom.
Vježbe aktiviraju sve mišićne skupine i zglobove te povećavaju tok limfe i venske cirkulacije. Izvode se polako i ritmički u ležećem, sjedećem ili stojećem položaju bez zamaranja pacijenta.
NJEGA KOŽE
Njega kože je vrlo bitna stavka u prevenciji razvoja bakterija i gljivica. Koža mora biti dobro hidratizirana, a ako je potrebno pacijent se treba posavjetovati sa liječnikom oko odabira iste. Vrlo je važno odmah očistiti svako mjesto povrede, a kod prvog znaka infekcije obavezno je otići kod liječnika.
ZNAKOVI INFEKCIJE
- crvenilo
- toplina
- oteklina
- bol
- groznica
- simptomi nalik gripi
EDUKACIJA PACIJENTA
Cilj kompletne dekongestivne fizioterapije limfedema je smanjenje volumena limfedema i sprječavanje ponovnog nakupljanja limfe i proteina, kao i sprječavanje